Naše třída
Třídní projekt Piráti

Třídní projekt Piráti

Třídní projekt Piráti
Pirátský papoušek

Okolnosti vzniku pojmenovávání třídy motivačním jménem jsem stručně popsala u článku o třídním projektu Dračci.

Proč Piráti?

Motivační název pro třídní projekt Piráti jsem tentokrát stanovila již před začátkem dalšího školního roku s novými prvňáčky a pirátsky jsme se společně plavili tentokrát dva roky.

Třídní projekt – Motivace

Silnou vnitřní motivací pro mě bylo, aby prvňák neodešel s žádnou negativní reakcí na to, že si nese hnědý balonek, jelikož nám byla přiřazená, právě nijak nevábná, barva hnědá.

Třídní maskot

Tentokrát už byl tedy předem připraven i třídní maskot – pirátský papoušek, uvítací listiny a třídní pirátské lodě se jmény, které se snažily doplout k ostrovu pokladů.

Ve třídě se díky rodičům velmi záhy objevily pirátské vlajky, polštáře, truhlice, dalekohledy a další rekvizity, které „na třídní palubu“ bezpochyby patří a během prvního měsíce dotvořily třídní palubní zázemí se vším všudy.

Nadšené byly děti, rodiče i prarodiče a o to více mě to bavilo a utvrzovalo v tom, že i školní třída může nést jméno. A s hrdostí. A velkou. A že to tedy není tak „nevhodné a školkové“, jak jsem někdy od některých slyšela. stojím si za tím, že to má své opodstatnění a smysl.

 • Dodržovala se Pravidla z Ostrovní cesty, kterou jsem se pokusila popsat rozsáhleji ve článku Putování po ostrovech – pravidla ve třídě.
 • Každý den se otvíral Pirátský průkaz.
 • Psal se měsíčně Pirátský deník.
 • Členové posádky si vymysleli svá pirátská jména.
 • Jelo se na školu v přírodě, kde byla nalezena velká pirátská kořist, ale k jejímu získání vedlo několik úkolů a zkoušek.
 • Skládaly se pirátské rýmy o celé posádce, které se přednesly na třídní besídce.
 • Diplomy a listiny měly spojovací prvek papouška.
 • Zpívali jsme si a složili svou hymnu.
 • Vyrobili třídního papouška na stěnu.
 • Navrhli jsme si pro tisk třídní trička.
 • Navštívili jsem chovatelku papoušků, u které jsem se nechali profesionálně vyfotit každý s papouškem a pak o tom vyšel i článek v časopise chovatelů.
 • Vedla jsem třídní webové stránky, které sledovaly děti, rodiče, prarodiče i veřejnost a plnily se komentáři. Jejich odkaz již vzhledem GDPR neuveřejňuji a je pod heslem.
 • Celou dvouletou plavbu jsme si maximálně užili a závěrečné loučení a zahradní rozlučka s tematickým programem a občerstvením byla skutečně dojemná.

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Komentáře: 2

 • Dobrý večer, chtěla jsem poprosit o radu. Chci pro svoji třídu zřídit webové stránky, zdarma, aby si mohli rodiče kontrolovat úkoly, učivo, akce, postřehy, zkrátka cokoliv, co potřebuji někde vyvěsit . Nemáte nějakou dobrou zkušenost, jak na to? Moc děkuji za odpověď. Eva K.,Prostějov

  • Dobrý den, podle mě nejlepší česká služba pro tvorbu webových stránek zdarma je https://www.webnode.cz/

   Docela snadno lze vytvořit jednoduchý web, nabízejí také přednastavené šablony. Tvorba stránek je jednoduchá a nevyžaduje technické znalosti – vybíráte si z přednastavených modulů a text editujete stejně jako ve Wordu. Za poplatek lze připojit vlastní doménu, jinak web poběží na generické doméně http://[nejaky-nazev-webu].webnode.cz, což u školního webu asi ničemu nevadí.

   Samozřejmě existuje spousta podobných anglických služeb.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.