Naše třída

Poprvé před třídou – tipy a triky pro začínající učitele

Začínající učitel - Poprvé před třídou

Blíží se září a s ním i Vám možná vstoupí do třídy nejen nové děti, ale i jejich rodiče. Takže hned první den můžete stát pod drobnohledem 25 párů dětských očí a před 50 páry očí dospělých rodičů či babiček. Což je docela velké publiku. 🙂

Bude toto září v záři takových pohledů vaše první? Můžete být nervózní, ale všichni ostatní – rodiče i děti budou možná taky. Přijde k vám dokonce i televize nebo starosta? I to se může stát. Vše musíte ustát a ustojíte. Byl to možná i váš dětský sen – stát před plnou třídou. A teď je to tady. 🙂

Poprvé před třídou - tipy a triky pro začínající učitele

Nepodceňte přípravu

Určitě nepodceňte přípravu. Třídu a pomůcky budete mít určitě připraveny. Možná vám v průběhu přípravného týdne, který vám v prvním roce praxe nebo na novém pracovišti může připadat i krátký, přijde i vedení na tzv. “kontrolu připravenosti třídy”. Ale co vám nikdo kontrolovat nebude, a na co by se příprava neměla podcenit, je dle mě, uvědomění si toho, co chcete v prvním dni ve “svém publiku” zanechat? 

Asi většina z nás si pamatuje svůj první dojem z nástupu do školy. Já ho vidím v živých barvách i dnes.  Vždy, když dětem připravuji pamětní listiny na vstup do školy, myslím na ten svůj list s básničkou “Cestička do školy”, který jsem dostala až druhý den. 🙁 Proč? Mé jméno měla moje první paní učitelka připraveno na listině špatně – v té době jsem rozhodně neměla dvojité příjmení :-). Takže, poučená z cizích chyb, kontroluji jména důsledně a stejně mám připravenou i nějakou listinu prázdnou a fix na okamžitou případnou opravu, pokud by i data ze sekretariátu byla chybná. Může se to totiž stát. A já nechci , aby nějaký můj školák měl zážitek jako já.  Obecně i při jiných akcích či rozdávání balónků, cen a diplomů, mám vždy v záloze nějaký kousek navíc, kdyby náhodou… Stejně tak i lavici s připravenými pomůckami mám “navíc”. (Pak se případně vše vrátí ekonomce nebo hospodářce školy).

Co chci v první den sdělit

Snažím se písemně si stručně připravit to, co chci v první den sdělit, ale poznámky mám jen v odrážkách, rozhodně se nic neučím zpaměti. Bylo by to nepřirozené a strojené a pokud by vám vypadl text, mohli byste být z toho o to více nervózní.

Startovní info

Jsou věci, které si rodiče ani děti v návalu emocí nezapamatují – jako termíny, pomůcky, atd… Proto rodičům ještě během přípravného týdne píšu mailem “1. krátkou zdravici” s přílohou – “startovní info”. 🙂 Většinou mi rodiče hned i odepíší a první  kontakt máte nenásilnou formou za sebou.  A tak už pak nestojíte před úplně novými cizími lidmi. A pokud si umíte poradit se psaním emailů, tak tím už máte první dojem za sebou. Takže pozor i na to – můžete si tím pomoct, ale i uškodit, pokud i mail podceníte nebo odbudete! 🙂 Případně můžete mít informace pro rodiče vytištěné na stolech dětí. S obsahem hromádky bych všechny seznámila, ať se to děti nesnaží prozkoumat samy a rodiče či vy je nemusíte hned na počátku školního roku napomínat… natož před video a foto záznamy. 🙂 Na to se taky připravte, myslím, že ani GDPR “nezabrání” rodičům, zvěčnit si tento den a pochopitelně můžete být v záběru.

Tak a zbývá druhá část publika. Ta nejhlavnější – vaši žáci, ti, kteří vás budou mít před očima několik měsíců, zřejmě i let. Já se snažím být vždy přirozená. Nemluvím ve zdrobnělinách. Vaši žáci už nejsou  miminka ani děti ze školky. Vždyť minimálně rok, či více, už poslouchali, že v září z nich budou “velcí školáci”. Tak to neshoďte tím, že z nich uděláte “mrňata”. Oni nejsou! Naopak. Brzy zjistíte, jaké osobnosti a individuality máte v týmu. Od počátku beru školní děti jako partnery, nepodceňuji je, vedu je ke slušné a zdravé otevřené komunikaci s respektem a úctou. A i to by si z prvního dne měli odnést všichni – děti i rodiče. Že si zaslouží vaši důvěru a že vám půjde o to, aby jste ve třídě byli všichni spokojeni a bylo vám tam dobře.

Uvítací oblečení

Co nepodceňte je tedy nejen to, co a jak budete sdělovat, ale i v čem to budete sdělovat! 🙂 Možná to zní nemístně, ale dříve, než promluvíte, vás všichni uvidí a budou si prohlížet “tu naši/ toho našeho” nového třídního. Oblékněte si to, v čem je vám dobře a pohodlně. Nenuťte se do sukně či šatů, pokud jste kalhotový typ. Učitel sportovec, který nesnáší kravaty, ji rozhodně nemusí být sešněrovaný. Dámy, pozor na délku sukní a hloubku výstřihů. Během praxe a přípravy vysokoškolských studentů oboru učitelství jsem měla možnost vidět stovky výstupů před tabulí a následně před kamerou. Vždy se tomu studenti podivovali, když jsem to předem zmiňovala a vždy se našel někdo, kdo svou úpravu zevnějšku – včetně účesu – podcenil. Nahazující vlasy padající do očí nebo přes děti, popotahovaná sukně, špatně zakasaná košile, to asi není to, na co chcete, ať děti  s rodiči vzpomínají. Takže i přípravě “uvítacího oblečení” trochu pozornosti dejte. A největší ozdobou každého je úsměv. 🙂

Čas

Dejte si i v první den časovou rezervu. Může vás ještě ráno odchytit vedení, že nějaký žák přibyl, nebo se odhlásil, že jste nepodepsali nějaký dokument… a pokud dojdete “před osmou”, může vás to zbytečně vystresovat.

Poprvé před třídou - tipy a triky pro začínající učitele

Přivítání

Rodiče i děti vítám ve třídě.  Někdy rozpačitě vcházejí a nevědí, kde stát či čekat. Je dobré je vyzvat  a případně jim ukázat, zda je ve třídě něco, co hned stojí za pozornost. Pokud máte někde vyvěšené nějaké informace, nasměřujte je, nebo jim je můžete nabídnout osobně v tištěné podobě. I když myslím, že méně je více. Než se usadí a děti si odfotí, “bude osm”. 🙂 Někdy může být školní rok zahájen proslovem vedení na zahradě, v aule, rozhlasem. To si zjistěte a případně i o tom předem můžete rodiče informovat mailem, ať i oni jdou do školy klidnější.

Buďte připraveni

Takže “podtrženo, sečteno” – Buďte připraveni! – po všech stránkách a i díky tomu můžete být pak klidnější. Buďte přirození, slušní a kultivovaní – včetně způsobů chování, mluvy i úpravy zevnějšku. Mluví za vás od první chvíle nejen vaše slova, ale i vzhled, vaše pohyby a také činy. A první dojem můžete udělat jen jednou! 🙂

Líbil se Vám tento článek? Pro více inspirace nás sledujte na Pinterestu.

Komentáře: 4

  • Dobrý den, tak tato slova jsem potřebovala přesně slyšet (číst) – povzbuzení, rada a hlavně uklidnění. Budu mít od září svoji první třídu a hned prvňáčky, snažím se hledat a připravit co nejvíc věcí a informací, ale stejně si vůbec nejsem jistá. Moc se na to těším, ale čím blíž k tomu 3. září jsem, tím jsem víc nervózní…snad ten den i zbytek školního roku bude v pohodě 🙂 …ještě jednou díky!

    • Barboro, děkuji i já za zpětnou vazbu. 🙂 Já se bála před 15lety i toho, že od rodičů uslyším věty narážející na můj studentský věk, žádnou dosavadní zkušenost s vlastními dětmi… Ale, klepu, nikdy tomu tak nebylo a obavy byly zbytečné. Ať se vám daří, nejen 3. září! KMK:-)

  • Máte to skvělé napsáno….. Já sice před nimi stála poprvé před 17 lety, ale tohle se nikdy neztratí. Díky za takový článek…..

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Pinterest