Naše třída
Třídní projekt Dráčci

Třídní projekt Dráčci

V jednom roce mi vznikla 2. třída spojením dvou prvních. Během mé patnáctileté praxe se mi to stalo několikrát. Ale při posledním sloučení jsem si pro 31 dětí vyprosila na srpnové poradě alespoň dvě půlené hodiny a dvě šatny, které měly pevné značení – 2. A, 2. B. …

A tehdy poprvé jsem pro třídu použila jiné označení. Tehdy jen pro rozlišení – kluci do šatny A – “ A jako auťáci“ a holky do „B jako berušky“. Byla to čistě jen mnemotechnická a rychlá pomůcka bez předchozí úvahy, vzniklo to v tu chvíli, kdy jsem třídě říkala  1. září, že zítra mají k dispozici obě šatny. Ale postupně jsem zjišťovala, jak je fajn mít třídu pojmenovanou i jinak než číslem a písmenem. A z této „krizové situace“, kdy jsem nechtěla řešit přetlak v šatně, jsem teď tou, která si třídu už roky pojmenovává a s názvem i maskotem a motivací celoročně pracuje a baví mě to.

Třídní projekt Dráčci – motivace

Třídní projekt Dráčci vznikl ze samostatného návrhů třídy druháků. Děti jsem z předchozího ročníku neznala, ony se vzájemně taky neznaly, sešly se z různých jiných prvních tříd.

Jako třída jsme měli jen ročníkově přiřazenou barvu – červenou. Žákům jsem hned 1. září vysvětlila, že je na nich, aby si zvolili název třídy. Pohovořili jsme motivačně proč a k čemu ho budeme využívat, jak nám bude pomáhat, a že bychom se s ním měli všichni ztotožnit.

Padly návrhy – Ohnivci, Ferrari, Machři, Plameni, Dráčci.

Dráčci měli plán, že se v dalších letech, kdy s nimi putuje barva do dalšího ročníku, promění v Draky a Dragons. (Se třídou jsem ale šla jen rok, následně se stali Rytíři s novou vyučující.)

  • Vedly se Dračí průkazy se záznamem každodenního chování.
  • Psal se Dračí rukopis – měsíční deník zážitků.
  • Putovalo se k dračí sluji při hodnocení jednotlivců.
  • Vznikaly dračí verše a rýmy.
  • Navštívila se výstava draků na hradě Bouzov.
  • Jedly se dorty ve tvaru draků.
  • Rozdávaly se dračí magnety, knihy a jiné předměty.

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.