Výuka a třídní projekty. Prakticky!

Mgr. Kateřina Musiol Kuchnová, Ph.D.

M

Učitelka 1. stupně s patnáctiletou praxí z Ostravy.

Kateřina Musiol Kuchnová
Kateřina Musiol Kuchnová

Dobrý den,
jmenuji se Katka a učím na 1. stupni na soukromé základní škole.

Jsem ráda za to, že stále cítím, že jsem si vybrala správnou profesi, která mě baví, naplňuje, motivuje a vidím v ní smysl. Ještě nikdy jsem neřekla, že děti jsou rok co rok horší. Nemyslím si to a do třídy se těším vždy na hodiny prožité, nejen přežité.

Už jako žákyně 4. třídy jsem věděla, že jednou chci být učitelkou. Má práce je tedy můj naplněný sen. Blízké okolí rodiny a přátel jsem po studiu žádala, aby mě v budoucnu upozornili na to, až se začnu stávat tou „typickou a profesí deformovanou“ učitelkou. Zatím se mi dostává reakcí, že tomu tak není, že jde vidět, že práci dělám srdcem a ráda. Naopak mě překvapuje a těší, že okolí stojím za zpětnou vazbu, podporu, ocenění a uznání mé práce.

Osm let jsem učila na státní základní škole, kterou jsem navštěvovala dříve v roli žáka a následně tedy i jako kantor. Z mých učitelů se stali kolegové a nadřízení. Pro profesní rozjezd to mělo svá pozitiva, ale s přibývajícími lety a zkušenostmi vyvstávala i úskalí a problémy. Někteří ve mně totiž stále viděli tu „svou žákyni“ a když jsem pak byla v roli té, jenž je měla někdy i úkolovat, nebylo to lehké.

Čtyři roky před odchodem na rodičovskou dovolenou jsem působila jako učitelka na 1. stupni na soukromé škole a stejnou dobu i jako externí vyučující na pedagogické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.

Učitelka na Základní škole

Během profesní praxe jsem prošla všemi pěti ročníky 1. stupně. V některých jsem byla i častěji. Každý ročník má pochopitelně svá specifika. Mít třídu celých pět let má dle mého názoru svá pozitiva, ale i negativa. Určitě se nepřikláním k variantě střídání třídních učitelů každý rok. Vést třídu celých pět let jsem měla možnost jen jednou. Častěji jsem vedla žáky v 1.-2. třídě.

Učitelka na Vysoké škole

K působení na své „alma mater“ jsem byla vyzvána po osmi letech od absolvování.
Měla jsem vyučovat předmět Základy profesní komunikace u studentů 1. ročníku.
Po dvou letech mi přibyl druhý předmět a to Projektové praxe v osmém a devátém semestru.

Vedení diplomových prací
S působením na katedře jsem se dostala i do role vedoucí, popřípadě oponenta diplomových a bakalářských prací.

Náslechové praxe 
V letním semestru 1. ročníku jsem společně se studenty docházela i na praktické výstupy na základní školu. Tam mnozí prvně předstoupili před třídu.

Lektorka

V současné době jsem členkou týmu, který připravuje semináře pro preprimární vzdělávání:

 

Kontakt

Budu ráda, když mi napíšete e-mail na katka@nase-trida.cz. Snažím se odpovědět na všechny e-maily, ale odpověď mi někdy trvá, prosím o strpení 🙂

Pokud mě chcete sledovat na profesních sociálních sítích, můžete si mě přidat na LinkedIn nebo na Slideshare. Samozřejmě budu ráda, když budete Naši třídu sledovat na Facebooku.

Veškerý obsah zveřejněný na tomto webu podléhá Creative Commons licenci Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0. Více o této licenci pro obsah se můžete dočíst na samostatné stránce.

 

Výuka a třídní projekty. Prakticky!