Naše třída

Mgr. Kateřina Musiol Kuchnová, Ph.D.

Učitelka 1. stupně s patnáctiletou praxí z Ostravy.

Dobrý den,
jmenuji se Kateřina Musiol Kuchnová a učím na 1. stupni na soukromé základní škole, externě na Ostravské univerzitě a vedu kurzy pro premimární vzdělávání.

Jsem ráda za to, že stále cítím, že jsem si vybrala správnou profesi, která mě baví, naplňuje, motivuje a vidím v ní smysl. Ano, je to práce někdy náročná, ale je akční, není to rozhodně stereotyp, kterému se snažím bránit, nejen jako učitelka, ale i jako žena, matka, člověk. A nejen že denně učím, ale i se učím každou hodinou, kdy se do třídy těším na výukové hodiny prožité, nejen přežité.

Už jako žákyně 4. třídy jsem věděla, že jednou chci být učitelkou. Má práce je tedy můj naplněný sen. Blízké okolí rodiny a přátel jsem po studiu žádala, aby mě v budoucnu upozornili na to, až se začnu stávat tou “typickou a profesí deformovanou” učitelkou. Zatím se mi dostává reakcí, že tomu tak není, že jde vidět, že práci dělám srdcem a ráda. Naopak mě překvapuje a těší, že okolí stojím za zpětnou vazbu, podporu, ocenění a uznání mé práce.

Osm let jsem učila na státní základní škole, kterou jsem navštěvovala dříve v roli žáka a následně tedy i jako kantor. Z mých učitelů se stali kolegové a nadřízení. Pro profesní rozjezd to mělo svá pozitiva, ale s přibývajícími lety a zkušenostmi vyvstávala i úskalí a problémy. Někteří ve mně totiž stále viděli tu “svou žákyni” a když jsem pak byla v roli té, jenž je měla někdy i úkolovat, nebylo to lehké.

Čtyři roky před odchodem na rodičovskou dovolenou jsem působila jako učitelka na 1. stupni na soukromé škole a stejnou dobu i jako externí vyučující na pedagogické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě. Po rodičovské dovolené jsem v září 2018 měnila působiště a jsem nyní na jiné soukromé základní škole a má externí spolupráce s katedrou přetrvává i nadále.

Učitelka na Základní škole

Během profesní praxe jsem prošla všemi pěti ročníky 1. stupně. V některých jsem byla i častěji. Učila jsem počty kolem 25, jednou 31 a zažila jsem i počty kolem deseti. Každý ročník má pochopitelně svá specifika. Mít třídu celých pět let má dle mého názoru svá pozitiva, ale i negativa. Určitě se nepřikláním k variantě střídání třídních učitelů každý rok. Vést třídu celých pět let jsem měla možnost jen jednou. Častěji jsem vedla žáky v 1.-2. třídě. V současné době mám “dvojtřídku” – 1. a 2. ročník.

Učitelka na Vysoké škole

K působení na své “alma mater” jsem byla vyzvána po osmi letech od absolvování.
Měla jsem vyučovat předmět Základy profesní komunikace u studentů 1. ročníku.
Po dvou letech mi přibyl druhý předmět a to Projektové praxe v osmém a devátém semestru.

Vedení diplomových prací
S působením na katedře jsem se dostala i do role vedoucí, popřípadě oponenta diplomových a bakalářských prací.

Náslechové praxe 
V letním semestru 1. ročníku jsem společně se studenty docházela i na praktické výstupy na základní školu. Tam mnozí prvně předstoupili před třídu.

Lektorka

V současné době jsem členkou týmu, který připravuje semináře pro preprimární vzdělávání:

 

Chcete se na něco zeptat? Prosím kontaktujte mě.

Kontaktujte mě

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Sociální sítě

Budeme rádi, když nás budete sledovat na sociálních sítích: