Naše třída
Jak funguje kalkulačka?

Jak funguje kalkulačka?

Poslední 4 dny jsem byl na Colours of Ostrava a všiml jsem si, že brigádníci u výčepu použivají staré dobré kalkulačky pro spočitání složitých matematických výpočtů jako např. 3 x 37 (nj, Radegast 10° byl opravdu za 37,- :)) – tato příhoda mi připomněla,  že jsem někdy v roce 2005 vytvořil v MS Excel jednoduchou vizualizaci, toho, jak ve skutečnosti funguje klasická stolní kalkulačka, a co se děje v pozadí výpočtů.

Jak funguje kalkulačka?

Jak funguje stará dobrá kalkulačka? Vizualizace toho, co se děje v pozadí výpočtů ke stažení jako Excel soubor.
Soubor Kalkulačka.xls dávám ke stažení a budu rád, když Vám pomůže při výuce matematiky nebo IT (binární čísla a logické operátory).

Jak funguje kalkulačka?
Jak funguje kalkulačka?

Excelovský soubor obsahuje 3 listy:

  • Poloviční sčítačka – Ukázka jak funguje osamocená poloviční sčítačka.
  • Součet dvou čísel – Simulace komplexnějšího zapojení jednotlivých sčítaček.
  • Pracovní list – Prázdný pracovní list, který se může vytisknout a žáci si mohou na papíře otestovat, zda to celé pochopili 🙂

 

update: Školní remix

Z tohoto Tweetu mám velkou radost! Patrik Kavecký ukázal kalkulačku žákům a ti vytvořili vlastní verzi v Google dokumentech a navíc odhalili chybu v původním Excelu – popravdě ani nevím kde ta chyba je 🙂

 

Upozornění

Upozorňuji, že ten Excelovský soubor je opravdu z roku 2005 (13 let starý), takže nemusí všechno fungovat!  Já jsem výpočty a funkcionalitu testoval v MS Excel 2015 pro Mac a vše fungovalo tak jak má, ale určitě nebudu dělat opravy, kdyby to někomu v jiných verzích nefungovalo. Pokud to zkusíte otevřít na PC, napište prosím do komentářů, zda jsou výpočty v pořádku, určitě tak pomůžete i ostatním.

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.