Projektová výuka a třídní projekty

Deník našeho maskota

Letos poprvé jsme měli ve třídě putovního maskota, se kterým cestoval i deník, do kterého jeho týdenní pečovatelé zapisovali své společné zážitky.

Během celého roku se nám podařilo prostřídat se opakovaně. O návaznosti, kdo si maskota po týdnu přebere rozhodoval los , kdy jsem mezi možnými adepty byla jmenovitě zařazena taky. 🙂

Společně jsme se dohodli, že v této aktivitě budeme pokračovat i dále. Což považuji za pozitivní zpětnou vazbu a těší mě, že děti samy – v druhé třídě, vyhodnotily, že je to prima aktivita. O mývalovi si čteme, píšeme a cestuje s námi i na výlety, nejen do vlastních rodin – na týden.

S radostí a zájmem se vždy třída těší, včetně mě, na hlasité čtení písaře, když se s maskotem vrátí do třídy, a sdělují se nám nad stránkou jejich společné zážitky. 🙂

Takže letos poprvé se kromě měsíčního rukopisu píše i tento deník našeho třídního maskota, kterého máme nejen na diplomech, ale nosíme ho i na čepici nebo tričku.

Tato aktivita posiluje třídní motivaci, vzájemnou důvěru a zodpovědnost za svěřenou věc, vede k dodržení termínu a splnění úkolu, rozvíjí tvůrčí psaní, sloh, dává prostor k seberealizaci a k prezentaci nejen před třídou, ale i před rodinami spolužáků, kteří deníkem pravidelně, když k nim dojde, taky listují. Je na vlastním zvážení, zda se píše ručně, na počítači, barevně či černobíle, s fotkami nebo obrázky, či bez ničeho. Každá stránka je originální a cenná – pro jednotlivce, ale i pro třídu… s ročním odstupem jsem ráda, že ve třídě vznikl tento společný nápad a my takto můžeme roční život ve třídě zpestřit a zaznamenat nejen našemu mývalovi, ale i sobě…

Přikládám zde i průlet nad stránkami našeho deníku v pohybu: 

Samotnou mě teď pobavila myšlenka, že deník přinesu na rozloučení páťáků, nebo na sraz absolventů. 🙂 Nebo si ho přečtou po letech mladší sourozenci těchto písařů. 🙂 Uvidíme, kde a kdy deník skončí. Od září společně pokračujeme.

 

Profilový obrázek
Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Projektová výuka a třídní projekty