Naše třída
Třídní maskot mezi námi

Třídní maskot mezi námi

O třídních maskotech, jejich využití a podobě jste se zde mohli dočíst už dříve. Jejich funkčnost se mi osvědčila pro třídní motivaci, na listinách a diplomech, na tričku, plackách apod. Ale letos poprvé je třídní maskot – mýval – přímo mezi námi. 🙂

Třídní maskot mezi námi

Tento nápad vznikl spontánně společně v průběhu druhého týdne v září v naší nové třídě a od té doby, je mezi námi a navíc každý týden pod patronátem některého třídního školáka, který s mývalem zažije různá dobrodružství. Doprovází děti na hodiny hudebky, trénuje šipky a fotbal, pomáhá a nebo ujídá v kuchyni.

Po týdnu se losem předá dál i s mývalovým deníkem.  Přečte se autorský zápis v deníku, který je často doplněn obrázkem nebo fotografií mývala.

Děti i rodiče si tuto novou aktivitu chválí. Vede je nenásilnou formou k zodpovědnému termínovanému úkolu, jehož zpracování je součástí velkého celku – Deník mývala – který vidí všechny děti a jejich blízcí doma. Děti se těší na další kolo, kdy na ně dojde řada. A přiznám se, že i já se těším na společný týden s třídním maskotem a na zpracování stránky našich společných zážitků.

Formu jsem zadala volnou, jen píšu termín a jméno „pečovatele“.

Mýval je členem naší třídní party a všichni ho máme rádi a s chutí ho seznamujeme s našim týdenním programem.

Pokud to zkusíte ve třídě taky – a možná doba Halloweenu, uspávání zahrady, Mikuláše či Vánoce, může být tou vhodnou chvílí, kdy se i k vám nějaký takový třídní kamarád přidá – budu ráda za případný komentář s vašimi zážitky a postřehy.

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Komentáře: 2

  • Dobrý den Katko,
    zaujal mne váš tip na třídního maskota a psaní deníku. Vybrali jsme si sovičky. Mohla bych poprosit o titulní stranu. Moc děkuji a hezký den Petra

    • Dobrý den, Petro,
      to, jakou formu svému deníku dáte, můžete vymyslet i s dětmi ve třídě. Napadá mě fotka s maskotem, nebo jen vyfocený, nakreslený či vytisknutý váš maskot. Já používám celoročně obrázek maskota – na listiny, diplomy, kalendář…, který mám zakoupený a měním případně výraz, pozadí nebo přidáme lyže, dýni, dárek… Cestovatelský deník nám vznikl spontánně, obalili jsme nelinkovaný sešit a titulku jsme si odhlasovali a použili jsme listinu, kterou jmenovitě dostávaly děti na uvítanou v září a jednu mám vždy připravenou navíc beze jména a tak jsem ji využili na náš deník.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.