Výuka a třídní projekty. Prakticky!

Lístečková hra + Webová aplikace

Tuhle hru jsem se naučila na táboře a jednoduše ji aplikovala v hodině cizího jazyka, ale taky na školních výletech. Každý z nás jistě hrál Jméno, město, zvíře, věc. Tak proč nepřidat kategorie, hodit to na papír na lístečky, vybrat písmeno a hrát třeba posledních 10 minut, nebo klidně celou hodinu.

Učitel si připraví na kartičky kategorie: Sportovec, hlavní město, stát, politik, spisovatel, řeka, hora, učitel, školní pomůcka, místnost, dopravní prostředek, počasí, člen rodiny, potravina, školní předmět, skladatel, ovoce, nábytek, oblečení, vynálezce, atd. (Dle úrovně a znalostí žáků.) Pak se jen určí písmeno pro celou hru a učitel vždy jen řekne kategorii a nejrychlejší žák, který řekne (vykřikne) slovo jako první, kartičku získá. Pozor! Hra je trochu hlučná 🙂

Doporučuji kartičky zalaminovat a máte je navždy. Pro klidnější variantu lze udělat skupiny a na “horké křeslo” posadit třeba jen tři žáky a každé třetí slovo skupinku obměnit.

Webová aplikace

Generátor lístečkové hry

Tomáš píše: Pro nadšence do moderních technologií (a ekology, kteří nechtějí plýtvat papírem a tonery :)) jsem princip lístečkové hry, kterou popisuje Monika přenesl do jednoduché webové aplikace, která automaticky losuje náhodné písmeno a náhodnou kategorii při každém obnovení stránky. Kliknutím na písmenko nebo kategorii dojde k vygenerování nové položky. Takže pokud máte třeba písmenko „A“ a chcete měnit pro toto písmenko kategorii, stačí když kliknete na kategorii.

Ovládání aplikace

Aplikace má záměrně minimalistické rozhraní, ať na monitoru / plátně neruší zbytečné ovládací prvky. Rozhraní jsem testoval na telefonu / iPadu a počítači.

  • Načtení stránky (F5 nebo CMD+R na MacOS) = Vygenerování nového písmena a kategorie.
  • Kliknutí na písmeno = Vygenerování nového náhodného písmena.
  • Kliknutí na kategorii = Vygenerování nové náhodné kategorie.

Generátor lístečkové hry v prohlížeči + vícejazyčná verze.

Dejte mi vědět, jestli se Vám aplikace líbí a případně co by se Vám hodilo v dalších verzích.

PS: Na Facebooku se ozvala Petra Mazancová s nápadem na tvorbu vlastních sad – časem tuto funkcionalitu nejspíš doplním, ale teď načítám data z této Google tabulky v podstatě ručně a žádná velká automatizace tam není – maximálně v tabulce používám automatické překlady přes Google Translator o kterých psal v předchozím článku. Pokud chcete přidejte své kategorie a v další verzi aplikace je rád doplním.

Monika Kuchnová
Monika Kuchnová

jmenuji se Monika a už pár let učím španělský jazyk na střední škole, posledních pár let externě pracuji na katedře romanistiky FF OU jako učitel oborové didaktiky

Jeden komentář

  • Dobrý den, hra v prohlížeči se mi moc líbí. Mám prosbu, zda by nejak nešlo odstranit jednu kategorii? Jde mi o pojem alkohol. Ne že bych byla tak úzkoprsá, ale nechci si zbytečně koledovat o průšvih. Děti řadu věcí mohou překroutit, a pak se nechci od rodičů dozvědět, že ve škole propaguji alkohol ;-)). Děkuji za pochopení. S. Horáková

Výuka a třídní projekty. Prakticky!