Naše třída
Lístečková hra + Webová aplikace

Lístečková hra + Webová aplikace

Tuhle hru jsem se naučila na táboře a jednoduše ji aplikovala v hodině cizího jazyka, ale taky na školních výletech. Každý z nás jistě hrál Jméno, město, zvíře, věc. Tak proč nepřidat kategorie, hodit to na papír na lístečky, vybrat písmeno a hrát třeba posledních 10 minut, nebo klidně celou hodinu.

Učitel si připraví na kartičky kategorie: Sportovec, hlavní město, stát, politik, spisovatel, řeka, hora, učitel, školní pomůcka, místnost, dopravní prostředek, počasí, člen rodiny, potravina, školní předmět, skladatel, ovoce, nábytek, oblečení, vynálezce, atd. (Dle úrovně a znalostí žáků.) Pak se jen určí písmeno pro celou hru a učitel vždy jen řekne kategorii a nejrychlejší žák, který řekne (vykřikne) slovo jako první, kartičku získá. Pozor! Hra je trochu hlučná 🙂

Doporučuji kartičky zalaminovat a máte je navždy. Pro klidnější variantu lze udělat skupiny a na “horké křeslo” posadit třeba jen tři žáky a každé třetí slovo skupinku obměnit.

Webová aplikace

Tomáš píše: Pro nadšence do moderních technologií (a ekology, kteří nechtějí plýtvat papírem a tonery :)) jsem princip lístečkové hry, kterou popisuje Monika přenesl do jednoduché webové aplikace, která automaticky losuje náhodné písmeno a náhodnou kategorii při každém obnovení stránky. Kliknutím na písmenko nebo kategorii dojde k vygenerování nové položky. Takže pokud máte třeba písmenko „A“ a chcete měnit pro toto písmenko kategorii, stačí když kliknete na kategorii.

Ovládání aplikace

Aplikace má záměrně minimalistické rozhraní, ať na monitoru / plátně neruší zbytečné ovládací prvky. Rozhraní jsem testoval na telefonu / iPadu a počítači.

  • Načtení stránky (F5 nebo CMD+R na MacOS) = Vygenerování nového písmena a kategorie.
  • Kliknutí na písmeno = Vygenerování nového náhodného písmena.
  • Kliknutí na kategorii = Vygenerování nové náhodné kategorie.

Generátor lístečkové hry v prohlížeči + vícejazyčná verze.

Dejte mi vědět, jestli se Vám aplikace líbí a případně co by se Vám hodilo v dalších verzích.

PS: Na Facebooku se ozvala Petra Mazancová s nápadem na tvorbu vlastních sad – časem tuto funkcionalitu nejspíš doplním, ale teď načítám data z této Google tabulky v podstatě ručně a žádná velká automatizace tam není – maximálně v tabulce používám automatické překlady přes Google Translator o kterých psal v předchozím článku. Pokud chcete přidejte své kategorie a v další verzi aplikace je rád doplním.

Monika Kuchnová

Už pár let učím španělský jazyk na střední škole, posledních pár let externě pracuji na katedře romanistiky FF OU jako učitel oborové didaktiky

Komentáře: 6

  • Dobrý den, hra v prohlížeči se mi moc líbí. Mám prosbu, zda by nejak nešlo odstranit jednu kategorii? Jde mi o pojem alkohol. Ne že bych byla tak úzkoprsá, ale nechci si zbytečně koledovat o průšvih. Děti řadu věcí mohou překroutit, a pak se nechci od rodičů dozvědět, že ve škole propaguji alkohol ;-)). Děkuji za pochopení. S. Horáková

  • Dobrý den,
    díky moc, tuhle hru jsme v papírové podobě hráli celé roky, mám mnoho kategorií postupně přidávaných pro různé věkové skupiny i odlišné cílové skupiny. Bylo by možné si do hry přidávat vlastní kategorie? Děkuji za odpověď!

  • Dík za lístečky…trochu mě mrzí, že nejdou cizojazyčné verze (posdílel bych to jazykářům)…ale vystačíme si i s českou 🙂

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.