Naše třída
Settlers - Generátor pracovních listů do matematiky

Settlers – Generátor pracovních listů do matematiky

Pro napsání webové aplikace Settlers – Generátor pracovních listů do matematiky mě inspiroval článek z blogu Co jsem vyzkoušela – Settleři (hlavně) do matematiky.

Jitka Rambousková v odkazovaném článku Settlery popisuje následovně:

Žáci dostanou 20 příkladů a k nim 25 výsledků. V tabulce vyškrtají správné výsledky a zbývajících 5 sečtou. Pokud je vše dobře, tak získají určité číslo a tak snadno zkontrolujete správnost.

Trochu jsem si s tím konceptem pohrál a vytvořil jsem interaktivní webovou aplikaci pro generování pracovních listů založených na těchto pravidlech. Pro zjednodušení jsem zbývající čísla nechal jen 2 (místo původních 5), samozřejmě si můžete zvolit základní parametry generátoru:

 • Počet žáků
 • Počet příkladů pro jeden pracovní list
 • Rozsah čísel pro generování výrazů
 • Vyberete operátory (sčítání, odčítání, násobení, dělení)

… kliknete na tlačítko „tisk“ a okamžitě máte vygenerované pracovní listy v požadovaných počtech. V průběhu generování se zobrazují správné výsledky, ale tisk pracovních listů je vždy bez výsledků – resp. na prvním listu jsou souhrnné výsledky (což je „top secret“ papír určený jen pro učitele a kontrolu správnosti výsledků, pokud ho ztratíte tak musíte opravovat ručně, aktuálně se data nikde neukládají).

Nápady, které mám v úkolech do další verze:

 • Přihlašování a ukládání – tj. každý učitel si pod svůj profil může uložit vygenerované pracovní listy.
 • Nastavení výpočtů (např. „jen kladné výsledky“)  Nastavení pro kladné výsledky jsem již do aplikace přidal.

Aplikace je zatím v Beta provozu a budu rád když ji krátce vyzkoušíte a napíšete mi zpětnou vazbu (klidně do komentářů nebo přes Google formulář).

Generátor pracovních listů je dostupný na adrese: https://settlers.nase-trida.cz.

Odběr novinek a informace o nových verzích aplikace Settlers.

Budu rád když se přihlásite od odběru newsletteru, ve kterém oznamuji novinky a nové verze aplikace Settlers. E-maily rozesílám cca jednou za 14 dní. E-maily jsou rozesilány službou Substack a můžete se kdykoliv odhlásit.

Pokud se Vám aplikace líbí je to nejlepší způsob jak být informovaný o novinkách v aplikaci.

Ukázkové video

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Komentáře: 3

 • Ahoj Tomáši, děkuji ti za skvělý nápad! Pokaždé když tvořím novou písemnou práci lituju, že není takových, případně i obsahem rozsáhlejších, generátorů víc. Ale to už bych chtěla asi moc. 🙂 Na tvůj generátor jsem zatím jen nahlédla v telefonu. Líbí se mi, že je to online a nemusím nic stahovat. Takže paráda! Ale co mě trochu znejistilo v odhodlání použití je to, že se mi objevila čísla bez mezer. Jako např.
  1000 a ne 1 000 nebo 23678 a ne 23 678. Což je při výuce matematiky na prvním stupni dost zásadní. Děkuji ti a přeji mnoho úspěchů! K

  • Ahoj Karolíno, děkuji za komentář. Přidám ti v další verzi možnost formátu čísel s oddělovači. To nebude problém. Teď trochu nestíhám, ale jak to bude dám ti vědět na e-mail.

 • Ahoj,
  generátor je moc fajn, i když ještě nějaká rozšíření by taky nebyla k zahození :-). Jen mne překvapilo při generování písemného dělení, že jsou čísla jako příklad pod sebou a ne „v řádku“. V té podobě je nemohu dětem dát.