Naše třída
Třídní trička - Tvorba

Třídní trička – Tvorba

Už dříve jsem zde sepisovala, kdy, proč a jak pořizujeme třídní trička. Měla jsem v minulosti „stejně oblečenou“ třídu Dráčků, Pirátů a Soviček.

Třídní trička

Nyní jsme Cestovatelé s maskotem mývala – máme společné čepice a tvorba letošních vlastních triček vzešla před měsícem ze strany dětí.

Do třídního kalendáře jsme si to tedy zadali na poslední květnový den do hodiny výtvarky. Kdo chtěl, donesl si vlastní bílé tričko (nejčastěji levně zakoupeno v prodejně kik), jinak jsem měla připravenou i bílou látku na potisk, pro ty, kteří tričko dělat nechtěli. Neměla jsem primární cíl, že budeme mít stejné tričko všichni, ale chtěla jsem, ať si vyzkouší práci s textilem a jeho barvením dle vlastní fantazie.

Třída má zkušenost s foukacími fixy na papír. Ty na textil si sami řekli, že někteří donesou…Ale… Naštěstí: „Učitel je vždy připraven!“. A já – učitelka taky. 🙂 Takže jsem měla s sebou i prvně zakoupený sprej na textil. Jen jeden, ale stačil. Někteří totiž použili fixy na textil, které ve třídě máme.

Na trička se kreslilo, přikládaly se papírové šablony z foukacích fixových sad a magnetická písmenka. Šikovné švadlenky si je i doplnily přišitým zdobením.

Pár chlapců se rozhodlo zelený sprej odzkoušet na látce a vytvořili si tak „hřiště“ pod fotbalové kartičky. To je momentálně třídní mánie – mezi chlapci i děvčaty. 🙂

Třídní trička – Příprava a tvorba

  • látka nebo tričko, případně taška, šátek
  • fixy, barvy, sprej na textil
  • podložka na stůl nebo igelit na zem
  • kartón nebo výkres dovnitř trička, aby vzor neprosákl
  • nechala jsem děti tvořit hned a přímo na trička, ale příště bych asi navrhla, ať si práci a návrh více promyslí a načrtnou třeba i předem na papír… i když radost ze svých návrhů měli všichni a oblékli si je na sobe hned  a hrdě 🙂
  • nestihli jsme ve třídě už zažehlit, což by bylo před prvním praním žádoucí

Tak tolik postřehy z našeho tričkového třídního tvoření. 🙂 Někteří mi nestihli zapózovat, tak jen malý vzorek „třídního“ šatníku. 🙂

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.