Výuka a třídní projekty. Prakticky!

Ptačí říše

„Vítejte v ptačí říši“. To byl program, který jsme se třídou navštívili v blízkém muzeu.

Tam nás nadchlo, vedle programu s mnohými aktivitami, i to, že jsme si poslechli Ptačí operu. Třeba se i vám a vašim třídním dětem bude líbit. My se k ní už opakovaně vraceli.

Ptačí téma nás může provázet hned v několika předmětech a v různých aktivitách:

  • popis stavby těla ptáků
  • dělení na stěhovavé a stálé, nebo podle prostředí, kde žijí, či podle jiného charakteristického znaku – strava, tvar nohy, užitku…
  • práce s encyklopedií
  • tvorba prezentace
  • ve slohu z pohledu ptáků: Co vidíme z výšky? Jak se učím létat? V čem mi lidé pomohli/ ublížili?…
  • výtvarné zpracování
  • pohybové a hudební zpracování, ozvěny, rytmizace
  • při pobytu v přírodě – pokus o zachycení hlasu ptáků nahrávkou, focení, video záznam

Vedle opery a pár tipů přidávám ještě jednu papouškovou vlastní třídní aktivitu z doby Pirátů. I teď se třídou jsem totiž dříve vytvořený materiál vytáhla a trénujeme postřeh, paměť, čtení, jazyk.

Jedná se o 28 karet barevných papoušků s českým a latinským názvem, k tomu jsou vyrobeny i samostatné názvy jmen. Tak se mohou děti naučit poznávat a vyzkoušet se z několika druhů papoušků – přiřadit jeho jméno (když původní obrázek zasunete s nadpisem pod papír, koberec,..). Karty se mohou řadit podle druhu, zbarvení, abecedy…

Dále je možné takové karty na špejli využít i v terénu (třeba během tělocviku, procházky nebo na škole v přírodě), kdy se „loví/zachraňují“ jednotlivé druhy papoušků.

Zabodnete je ve vymezeném prostoru (např. hřiště, louka), vyhlásíte jméno papouška a po zástupci z dvou (či více týmů) ho jdou najít. Opakujete, než máte všechny vysbírány. Jde o „takovou štafetu“ s postřehem, kde a co je kolem mě? Kdo najde, má bod. Může se v daném kole vzít jen právě ten jeden vyhlášený papoušek. Vítězí tým s nejvyšším počtem karet.

Obě varianty jsme odzkoušeli opakovaně s různými skupinami. Největší radost mi udělala pirátská třída, která měla papouška za maskota, která skutečně odjížděla ze školy v přírodě s tím, že znala a poznala minimálně 20 různých papoušků. Někteří se je učili v druhé třídě už i latinsky. 🙂 Udělali mi tehdy velkou radost. 🙂 Jako třídní kapitán jsem na ně byla skutečně pyšná.

Kateřina Musiol Kuchnová

 

 

 

Profilový obrázek
Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Jeden komentář

Výuka a třídní projekty. Prakticky!