Naše třída

Ptačí říše

“Vítejte v ptačí říši”. To byl program, který jsme se třídou navštívili v blízkém muzeu.

Tam nás nadchlo, vedle programu s mnohými aktivitami, i to, že jsme si poslechli Ptačí operu. Třeba se i vám a vašim třídním dětem bude líbit. My se k ní už opakovaně vraceli.

Ptačí téma nás může provázet hned v několika předmětech a v různých aktivitách:

  • popis stavby těla ptáků
  • dělení na stěhovavé a stálé, nebo podle prostředí, kde žijí, či podle jiného charakteristického znaku – strava, tvar nohy, užitku…
  • práce s encyklopedií
  • tvorba prezentace
  • ve slohu z pohledu ptáků: Co vidíme z výšky? Jak se učím létat? V čem mi lidé pomohli/ ublížili?…
  • výtvarné zpracování
  • pohybové a hudební zpracování, ozvěny, rytmizace
  • při pobytu v přírodě – pokus o zachycení hlasu ptáků nahrávkou, focení, video záznam

Vedle opery a pár tipů přidávám ještě jednu papouškovou vlastní třídní aktivitu z doby Pirátů. I teď se třídou jsem totiž dříve vytvořený materiál vytáhla a trénujeme postřeh, paměť, čtení, jazyk.

Ptačí říše

Ptačí říše

Jedná se o 28 karet barevných papoušků s českým a latinským názvem, k tomu jsou vyrobeny i samostatné názvy jmen. Tak se mohou děti naučit poznávat a vyzkoušet se z několika druhů papoušků – přiřadit jeho jméno (když původní obrázek zasunete s nadpisem pod papír, koberec,..). Karty se mohou řadit podle druhu, zbarvení, abecedy…

Ptačí říše

Dále je možné takové karty na špejli využít i v terénu (třeba během tělocviku, procházky nebo na škole v přírodě), kdy se “loví/zachraňují” jednotlivé druhy papoušků.

Zabodnete je ve vymezeném prostoru (např. hřiště, louka), vyhlásíte jméno papouška a po zástupci z dvou (či více týmů) ho jdou najít. Opakujete, než máte všechny vysbírány. Jde o “takovou štafetu” s postřehem, kde a co je kolem mě? Kdo najde, má bod. Může se v daném kole vzít jen právě ten jeden vyhlášený papoušek. Vítězí tým s nejvyšším počtem karet.

Ptačí říše

Obě varianty jsme odzkoušeli opakovaně s různými skupinami. Největší radost mi udělala pirátská třída, která měla papouška za maskota, která skutečně odjížděla ze školy v přírodě s tím, že znala a poznala minimálně 20 různých papoušků. Někteří se je učili v druhé třídě už i latinsky. 🙂 Udělali mi tehdy velkou radost. 🙂 Jako třídní kapitán jsem na ně byla skutečně pyšná.

Kateřina Musiol Kuchnová

 

 

 

Líbil se Vám tento článek? Pro více inspirace nás sledujte na Pinterestu.

1 komentář

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Pinterest