Naše třída
Ptačí říše

Ptačí říše

„Vítejte v ptačí říši“. To byl program, který jsme se třídou navštívili v blízkém muzeu.

Tam nás nadchlo, vedle programu s mnohými aktivitami, i to, že jsme si poslechli Ptačí operu. Třeba se i vám a vašim třídním dětem bude líbit. My se k ní už opakovaně vraceli.

Ptačí téma nás může provázet hned v několika předmětech a v různých aktivitách:

  • popis stavby těla ptáků
  • dělení na stěhovavé a stálé, nebo podle prostředí, kde žijí, či podle jiného charakteristického znaku – strava, tvar nohy, užitku…
  • práce s encyklopedií
  • tvorba prezentace
  • ve slohu z pohledu ptáků: Co vidíme z výšky? Jak se učím létat? V čem mi lidé pomohli/ ublížili?…
  • výtvarné zpracování
  • pohybové a hudební zpracování, ozvěny, rytmizace
  • při pobytu v přírodě – pokus o zachycení hlasu ptáků nahrávkou, focení, video záznam

Vedle opery a pár tipů přidávám ještě jednu papouškovou vlastní třídní aktivitu z doby Pirátů. I teď se třídou jsem totiž dříve vytvořený materiál vytáhla a trénujeme postřeh, paměť, čtení, jazyk.

Ptačí říše

Ptačí říše

Jedná se o 28 karet barevných papoušků s českým a latinským názvem, k tomu jsou vyrobeny i samostatné názvy jmen. Tak se mohou děti naučit poznávat a vyzkoušet se z několika druhů papoušků – přiřadit jeho jméno (když původní obrázek zasunete s nadpisem pod papír, koberec,..). Karty se mohou řadit podle druhu, zbarvení, abecedy…

Ptačí říše

Dále je možné takové karty na špejli využít i v terénu (třeba během tělocviku, procházky nebo na škole v přírodě), kdy se „loví/zachraňují“ jednotlivé druhy papoušků.

Zabodnete je ve vymezeném prostoru (např. hřiště, louka), vyhlásíte jméno papouška a po zástupci z dvou (či více týmů) ho jdou najít. Opakujete, než máte všechny vysbírány. Jde o „takovou štafetu“ s postřehem, kde a co je kolem mě? Kdo najde, má bod. Může se v daném kole vzít jen právě ten jeden vyhlášený papoušek. Vítězí tým s nejvyšším počtem karet.

Ptačí říše

Obě varianty jsme odzkoušeli opakovaně s různými skupinami. Největší radost mi udělala pirátská třída, která měla papouška za maskota, která skutečně odjížděla ze školy v přírodě s tím, že znala a poznala minimálně 20 různých papoušků. Někteří se je učili v druhé třídě už i latinsky. 🙂 Udělali mi tehdy velkou radost. 🙂 Jako třídní kapitán jsem na ně byla skutečně pyšná.

Kateřina Musiol Kuchnová

 

 

 

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

1 komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.