Naše třída

Předávání slabikáře

Blíží se doba, kdy se s prvňáky prokoušeme Živou abecedou a vrhneme se na Slabikáře. A jak tento den ozvláštnit?

předávání slabikáře
předávání slabikáře

Program předávání slabikáře

Já po dvakrát měla třídní “Slavnostní předávání slabikáře” – ve třídě Pirátů a u Soviček. V obou případech jsem měla v druhém listopadovém týdnu pozvané rodiče na 16:00 do třídy ke krátkému třídnímu programu, který tvořilo:

 • pásmo písniček, básniček, třídních kouzel a pohybových cvičení
 • výstavku několika druhů slabikářů, takže i rodiče si našli většinou ten dřívější svůj
 • prvňákovo focení v lavici
 • pasování mečem na čtenáře a předání podepsaného slabikáře s razítkem třídního maskota
 • předání pasovací listiny a řádu – v podobě placky s maskotem
 • sladkou pečeť – fidorka s maskotem
 • zazněla zde vždy poprvé třídní hymna

Program jsme nenacvičovali nikdy nijak extra předem. Jen cca 14 dní před termínem se dětí zeptám, co by chtěly a zvládly rodičům předvést z toho, co se za dva měsíce ve škole zvládly naučit. Sama z návrhů pak sestavím v nějaké propojovací lince pořadí jednotlivých aktivit a týden předem rozdělím propojovací průvodní slovo mezi většinu dětí. Sama do programu pak vstupuji jen v úvodu, závěru, v hudebním doprovodu písní a při samotném pasování a předávání slabikářů.

Předávání slabikáře

Pirátská třída, vzhledem k tomu, že měla i své přezdívky, měla slabikáře podepsány jimi a celá akce proběhla i v kostýmech. Sovičky byly v lesních barvách.

Akci máme většinou do dvou hodin ukončenou i s úklidem a individuálními rozhovory a vždy jsem s jejich průběhem byla spokojená já, děti i rodiče.

Jsou kolegyně, které slabikáře jen předají, jiné umožní rodičům vstoupit do dopolední výuky a předvádějí nácvik čtení. Já mívám ve třídě cca hodinový odpolední program pro rodiče. Možností je mnoho. Jak předáváte slabikáře svým školákům vy?

Komentáře: 2

 • Dobrý den,
  to jste úžasná pani učitelka. Já jsem pasování dělala v dopoledních hodinách. Vždy jsem sehnala kostýmy z divadla a za doprovodu známých jsme prvňáčky pasovali. Nejprve děti splnily 3 úkoly ( jako Popelka z pohádky), pak byly pasovány. Tento rok pasování máme koncem dubna – líbí se mi nápad v odpoledních hodinách. Mohla bych poprosit o námět v sovičkové třídě? (letos jsme sovičky). Děkuji a přeji hodně úspěchů.
  Dědková Ivana

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Sociální sítě

Budeme rádi, když nás budete sledovat na sociálních sítích: