Naše třída

Předávání slabikáře

Blíží se doba, kdy se s prvňáky prokoušeme Živou abecedou a vrhneme se na Slabikáře. A jak tento den ozvláštnit?

předávání slabikáře
předávání slabikáře

Program předávání slabikáře

Já po dvakrát měla třídní „Slavnostní předávání slabikáře“ – ve třídě Pirátů a u Soviček. V obou případech jsem měla v druhém listopadovém týdnu pozvané rodiče na 16:00 do třídy ke krátkému třídnímu programu, který tvořilo:

 • pásmo písniček, básniček, třídních kouzel a pohybových cvičení
 • výstavku několika druhů slabikářů, takže i rodiče si našli většinou ten dřívější svůj
 • prvňákovo focení v lavici
 • pasování mečem na čtenáře a předání podepsaného slabikáře s razítkem třídního maskota
 • předání pasovací listiny a řádu – v podobě placky s maskotem
 • sladkou pečeť – fidorka s maskotem
 • zazněla zde vždy poprvé třídní hymna

Program jsme nenacvičovali nikdy nijak extra předem. Jen cca 14 dní před termínem se dětí zeptám, co by chtěly a zvládly rodičům předvést z toho, co se za dva měsíce ve škole zvládly naučit. Sama z návrhů pak sestavím v nějaké propojovací lince pořadí jednotlivých aktivit a týden předem rozdělím propojovací průvodní slovo mezi většinu dětí. Sama do programu pak vstupuji jen v úvodu, závěru, v hudebním doprovodu písní a při samotném pasování a předávání slabikářů.

Předávání slabikáře

Pirátská třída, vzhledem k tomu, že měla i své přezdívky, měla slabikáře podepsány jimi a celá akce proběhla i v kostýmech. Sovičky byly v lesních barvách.

Akci máme většinou do dvou hodin ukončenou i s úklidem a individuálními rozhovory a vždy jsem s jejich průběhem byla spokojená já, děti i rodiče.

Jsou kolegyně, které slabikáře jen předají, jiné umožní rodičům vstoupit do dopolední výuky a předvádějí nácvik čtení. Já mívám ve třídě cca hodinový odpolední program pro rodiče. Možností je mnoho. Jak předáváte slabikáře svým školákům vy?

Katka

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Komentáře: 2

 • Dobrý den,
  to jste úžasná pani učitelka. Já jsem pasování dělala v dopoledních hodinách. Vždy jsem sehnala kostýmy z divadla a za doprovodu známých jsme prvňáčky pasovali. Nejprve děti splnily 3 úkoly ( jako Popelka z pohádky), pak byly pasovány. Tento rok pasování máme koncem dubna – líbí se mi nápad v odpoledních hodinách. Mohla bych poprosit o námět v sovičkové třídě? (letos jsme sovičky). Děkuji a přeji hodně úspěchů.
  Dědková Ivana