Naše třída
Vesmírná odysea

Vesmírná odysea

Když nad tím tak uvažuji, ani nevím, do jakého předmětu se Vám budou následující tipy hodit, ale přijdou mi zajímavé, tak je publikuji ve formě jednoho článku o Vesmíru.

Vesmírné mapy

Google Mapy asi všichni znáte, ale věděli jste, že existují i Google Mapy Měsíce, Marsu a Oblohy?

Princip fungování rozhraní je stejný (hodně podobný) jako u běžných map. Nehledáte ulice a města, ale místa přistání (u Měsíce), krátery a jiné zajímavosti.

Vesmírná odysea
Mapa přistání na měsíci

Videa a fotogalerie z NASA

Minulý rok (2017) NASA aktualizovala (resp. zpřehlednila) svůj multimediální archív. Takže je konečně možné fulltextové procházení všech archivních materiálů. Fotografie jsou dostupné ve vysokém rozlišení s možností stažení.

Licence multimediálního archívu dovoluje využití ve školství:

News outlets, schools, and text-book authors may use NASA content without needing explicit permission. NASA content used in a factual manner that does not imply endorsement may be used without needing explicit permission. NASA should be acknowledged as the source of the material. NASA occasionally uses copyrighted material by permission on its website. Those images will be marked copyright with the name of the copyright holder. NASA’s use does not convey any rights to others to use the same material. Those wishing to use copyrighted material must contact the copyright holder directly.

Vesmírná odysea
Astronaut Edwin E. Aldrin Jr. na Měsíci vedle americké vlajky

Elektronická kniha O Sluneční soustavě

Na Apple iBooks Store (takže jde číst jen na Apple zařízeních) je zdarma dostupná pěkně zpracovaná interaktivní elektronická kniha Sluneční soustava – Interaktivní učebnice pro ZŠ od Jana Rajtra.

Vesmírná odysea

Nepořádek ve vesmíru

Na stránce Stuff in Space můžete vidět, co všechno nám lítá nad hlavou a kolik smetí máme okolo Země. Při troše šikovnosti se můžete v reálném čase podívat, co je zrovna nad Vámi a třeba zkusit spočítat pravděpodobnost, že daný vesmírný fragment zasáhne třídu při písemce z matematiky 🙂

Doporučuji otvírat ve Firefoxu. Chrome trochu zlobí a nevykresluje všechny grafické objekty – je jich opravdu hodně…

Vesmírná odysea

Vesmírný bonus na konec…

Pokud Vás alespoň trochu zajímá vesmír, tak jste si určitě nenechali ujít přímý přenos startu rakety Falcon Heavy od americké vesmírné společnosti SpaceX, která vynesla elektrický automobil Tesla Roadster na cestu k Marsu.

Samozřejmě s patřičnou mediální prezentací, které se žádná jiná vesmírná mise nevyrovná (existuje opravdu hodně zdrojů ve vysoké kvalitě, vizualizací a infografik, vhodných do výuky).

Inspirace do studia jak blázen: kdyby mi kdysi na základní škole, nějaký učitel řekl, že je možné postavit raketu, dát do ní sporťák, na rádiu pustit rocknroll a odpálit ji k Marsu, tak studuji matematiku a fyziku od rána do večera. Vy snad ne? 🙂

Mimochodem: vesmírnou cestu sporťáku můžete sledovat na této mapě.

Synchronizovaný návrat dvou pomocných modulů za zpěvu Davida Bowieho zpět na zem je nezapomenutelný zážitek…

 

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.