Naše třída
Vánoční punčochy

Vánoční punčochy

Vánoce, když se k nám blíží, andělský duch se do třídy vplíží,

společně se obdaříme, úsměvem tvář rozzáříme.

Malá drobnost potěší každého z nás na duši.
Nadšení v očích i v srdcích máme, když punčochy si otvíráme.
Vánoční punčochy
Vánoční punčochy

Proč vánoční punčochy?

 • Vedu své třídy k tomu, že předvánoční období je časem radosti a nadílek.  Víme, že k nám dojde Mikuláš, čert a andílek, ale že máme možnost, se takovými pomocnými třídními anděly stát taky.
 • Punčochy vyvěšuji až po dohodě se třídou.
 • Každý má možnost někomu udělat radost, třeba i vlastním výrobkem, vzkazem, přáníčkem, slovem, protože i to dokáže potěšit, ale i ublížit. Proto si vysvětlíme, že by se v punčoše  nemělo objevit nic, co bychom sami nechtěli najít. (pozn. Klepu, nikdy v punčochách nebylo nic nevhodného a to mě letos čekají Andělské punčochy popáté).

 

Vánoční punčochy

Výroba

 • Měla jsem 31 žáků, když jsem punčochy použila poprvé. Jednou mi totiž třídní maminka přinesla velké kusy látek – červené, modré a zelené… no a tak jsem si říkala: „Co s nimi?“ Napsala jsem tehdy zdvořilou prosbu a výzvu mezi třídní mamky, zda některé šijí. Bylo nás tehdy nakonec pět, co jsme se o práci podělily. Jedno ráno jsme se před vyučováním sešly, obkreslily a nastříhaly si každá šest punčoch a přes víkend sedly ke svým strojům a našily.
 • Pak si je ve třídě žáci vyzdobili vatou a bílou pastelkou, flitry a třpytkami.
 • Postupně se pak pět dní plní. Většinou v období od cca 1.12. – 5.12.  (případně podle dat víkendů i dříve).
 • Vyrobené punčochy jsem pak dětem nechala. Byly jejich a originální.
 • Další rok jsem na schůzkách vytáhla zbylé kusy látky před jinými rodiči a řekla jim loňskou zkušenost a návrh. A zda se do šití i s novou třídní partou pustíme… Po schůzce za mnou došla jedna maminka a řekla mi: „Ty punčochy zařídím, to neřešte.“ …
 • Ovšem musím se přiznat, že tyto punčochy jsem u stejných dětí použila po dvakrát v navazujících ročnících – ale se stejnou radostí a nadšením.
 • Vzhledem k tomu, že jsou punčochy téměř identické, lepíme si na ně ozdobené jmenovky, ať se ví, komu se naděluje… po použití se jmenovka odlepí a punčocha čeká na další nadílku za rok.
 • Děti si punčochy sice odnesly domů, ale následně je vracely na další rok.  Ale maminka mi je nechala pro další mé třídy se slovy „Toto jsou punčochy vaše, i pro další dětí.“… Takže tentokrát je vyvěsím u další třídní party, která je bude mít „jen půjčené“, ale věřím, že jejich plnění bude doprovázeno stejným tajemnem, nadšením, napětím, překvapováním a následnou radostí, jako předchozí roky.
 • Vždy mě velice potěší tvořivé nápady a překvápka uvnitř punčoch.

 

Vánoční punčochy

Kateřina Musiol Kuchnová

Učím na 1. stupni na soukromé základní škole. Na těchto stránkách bych ráda uveřejnila své postřehy, zkušenosti, zážitky a podněty k výuce.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.