Naše třída
Česká jména ke stažení

Česká jména a oslovení

Pro potřeby jedné aplikace jsem vytvořil seznam Česká jmena a oslovení, jejich správný tvar v 5. pádu, jednotného čísla (vokativ) + rozlišení, zda se jedná o ženské nebo mužské jméno.

Česká jména se skloňováním v 5. pádu ke stažení

Seznam jmen je dostupný:

  • ve formátu XML (který se hodí spíš pro programátorské účely)
  • ve formátu XSLX (klasická Excelovská tabulka, vhodná pro cokoliv)
  • všechny zdrojové kódy jsou dostupné na na Githubu
Česká jména ke stažení
Česká jména ke stažení

Seznam je ideální základ pro generování diplomů nebo certifikátů, kde jsou potřeba  věty typu:  „Milý Tomáši, gratuluji ti k prvnímu místu„.

Bez tohoto seznamu se to bude dělat docela špatně. Samozřejmě pokud potřebujete vygenerovat větší množství diplomů nebo certifikátů, případně můžete seznam použít jako podklad pro hromadnou korespondenci v hodinách ICT.

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Komentáře: 4

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.