Naše třída
Brother ScanNCut CM900 - řezací plotter s vestavěným scannerem

Brother ScanNCut CM900 – řezací plotter s vestavěným scannerem

Základní informace

Brother ScanNCut CM900 jsem si pořídil před cca rokem pro drobné domácí tvoření s malou dcerou.

Řezací plotter umí kromě řezání (papír, látky a všemožné folie) také kreslit vektorové tvary a scanovat předlohy, vygenerovat z nich vektorový obrys a ten pak vyřezat. Důležité je aby papír a malba byla dostatečně kontrastní, což se ne vždy povede – praxe mě naučila, že je lepší kreslit černým fixem, nebo tisknout černou barvou, nechat vyřezat a až potom výtvor vybarvit.

Hned na úvod článku musím říct, že se mi tento řezací plotter moc líbí a pro menší tvorbu doma nebo ve školní třídě je naprosto ideální. Za rok použivání jsem narazil na plusy a mínusy, se kterými bych Vás rád seznámil.

Rychlost řezání mi příjde dostačující, software ukazuje odhady a pohybují se v jednotkách minut, samozřejmě je to hodně závislé na počtu kusů a složitosti. Určitě jsem ale nikdy neřezal déle než 10minut na jednu A4. CM900 umí přijímat podklady přes wifi, ale mají to trochu kostrbatě udělané. Není to tak jednoduché že zmáčkete v nějaké aplikaci tlačítko a už se řeže. Podklady musíte připravit v jejich webové aplikaci a v té aplikaci odeslat grafiku na plotter a až poté se vytvořená grafika nahraje do zařízení. Poklady jde nahrávat i přes USB, ale to jsem nezkoušel – nechci mít doma žádné zbytečné kabely, nebo přenášet flash disky 🙂

Vektorové podklady si připravuji v aplikaci Affinity Designer a exportuji do SVG, které poté musím importovat do webové aplikace a až poté poslat podklady do zařízení.

Obsah balení

Brother ScanNCut CM900 - řezací plotter s vestavěným scannerem
Řezačka papíru – ne, opravdu to není 3D tiskárna 🙂

V balení kromě samotného řezacího plotteru najdete poměrně dost příslušenství. Plotter umí řezat i kreslit vektorové čáry, tak je skvělé že v balení jsou i pera (fixy) a speciální držák – pozor! do držáku pasují jen dodané pera, pokud budete chtít použít vlastní běžné fixy musíte dokoupit jiný tip držáku.

Brother ScanNCut CM900 - řezací plotter s vestavěným scannerem

Plusy

 • Připojení přes Wi-fi a USB kabel, nebo flash disk.
 • Podpora SVG formátu.
 • Obsáhlý 93 stránkový manuál v češtině *).
 • Příslušenství v balení (pera na papír i textil, držák per, podložky)
 • Rychlost řezání (relativně rychlé, asi bych si dovedl představit větší rychlost, ale v ničem mě to neomezuje).
 • Poměrně dost možností nastavení.
 • Dotykový panel (lze ovládat prstem, ale dodává se i plastový stylus).
 • Možnost dokoupení dalšího příslušenství (kupoval jsem nůž pro hloubkové řezy a na vánoce si přeji držák na klasické tužky).

*) Brother ScanNCut CM900 jsem kupoval na českém e-shopu brother-czech.cz – tuhle informaci píšu hlavně proto, že jsem v balení měl poměrně obsáhlý 93 stránkový český manuál, který ale byl nakopírovaný a svázaný v kroužkové vazbě, tak si nejsem úplně jistý zda se jedná o oficiální manuál, který naleznete v každém balení, nebo je to bonus z tohoto e-shopu.

Mínusy

 • SVG podklady se musí importovat přes další software. Nejde přímo nahrát SVG soubor.
 • Podklady se musí připravit přes webové rozhraní (existuje i aplikace pro Windows i Mac).
 • Nekonzistentní ovládací prvky na zařízení (ikonky, rozložení jednotlivých obrazovek).
 • Cena příslušenství.
 • Poměrně hlučná při řezání (asi jako jehličková tiskárna).
 • Odolnost a cena podložky.

Podložka pro řezání se celkem rychle zanese nečistotami (nejspíš je to nekvalitním papírem) a celkem snadno dojde k prořezání – obzvlášť v začátcích, když nemáte otestované jak správně nastavit velikost nože. Mě se to samozřejmě také stalo, sice to ničemu nevadí, ale rád za to nejsem. Podložka není úplně levná záležitost a vyjde na cca 450 Kč.

Ukázka výrobků

Pokud vás napadnou dotazy k provozu nebo využití řezačky budu rád, když napíšete komentář – Budu se snažit odpovědět, případně vyzkouším co Vás bude zajímat.

Plotter je na prodej

Prodávám tento popisovaný řezací plotter s vestavěným scannerem Brother ScanNCut CM900 za 9000 Kč (včetně poštovného. Původní cena: 11 500 Kč). 100% stav. Plotter je v záruce do 11/2019. Jako bonus přidám nový řezací hroty (normální a pro hloubkové řezání) a držák na tužky (tj. můžete kreslit vzory skoro libovolným fixe, pastelkou, tužkou…). Řezací podložky jsou již na konci použitelnosti a nová stojí cca 450 Kč (vydrží podle toho jak s ní zacházíte. Mě vydržela jedna na cca rok pravidelného řezání) – současné podložky ještě lze používat, ale rozhodně nejsou v 100% stavu.

Důvod prodeje: Chci tento rok zkoušet 3D tisk a dvě zařízení jsou na jeden stůl moc Brother ScanNCut CM900 - řezací plotter s vestavěným scannerem Jinak jsem s plotterem spokojený a rozhodně se ho nezbavuji z důvodu nějaké vady.

V případě dotazů jsem k dispozici. Obsluha je jednoduchá a úvodní nastavení a obsluhu klidně můžu ukázat přes Skype.

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Komentáře: 2

  • Dobrý den, hodně záleží na tom co řežete. Reálně mi normální řezací nůž vydržel rok (od pořízení používám původní) a až teď jsem kupoval nový. Kombinuji normální nůž a nůž pro hluboké řezání na hrubší kartony.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.