Naše třída
Udělejte zeměpis zase sexy

Udělejte zeměpis zase sexy

Ze školy jsem už nějaký ten pátek, ale co si pamatuji, byl zeměpis jeden z nejnudnějších předmětů, protože jsem nějak nepochopil (a dodnes nechápu), v čem bylo zajímavé se naučit nazpaměť hlavní města jednotlivých států, a vědět kolik měří nějaká náhodná hora v Jižní Americe, když už tehdy se daly tyto informace najít asi za minutu v „Rozumu do kapsy“ – dneska to dáte na Google za pár vteřin (ok, s pomalým Androidem to dáte taky do minuty :)).

Jediný, kdo na škole prohlašoval, že je zeměpis přitažlivý a zajímavý byly spolužačky, protože učitele byli tělocvikáři 🙂 Jinak ten předmět fakt dojem moc nedělal. Možná, že je to už za těch pár roků jinak, ale i tak se Vám můžou hodit do výuky zeměpisu a zeměpisných kvízů tyto dva tipy + jeden bonusový (spíše dějepisný):

Příběhy vlajek

Flagstories.co – vyčerpávající infografiky, které porovnávají a analyzují státní vlajky ze všech možných úhlů pohledu.

Udělejte zeměpis zase sexy

Zkreslení velikostí na mapách

Na webu TheTrueSize.com naleznete interaktivní mapu, která se umí vypořádat se zkreslením velikostí jednotlivých států na mapě. Takže když dáte různé státy na úroveň rovníku uvidíte jak jsou ve skutečnosti velké.

Update: Na Google mapách se při velkém odzoomování neukazuje svět jako plochá deska, ale zobrazí se globus.

Udělejte zeměpis zase sexy

Bonus: Atomová bomba na Google mapě

Interaktivní mapa, na které se můžete podívat, co všechno by bylo srovnané se zemí, kdyby atomová bomba dopadla na Vaše město… Určitě zajímavější pomůcka než vykládat o tom, že Hiroshima byla kompletně zničená. Pod tím si nikdo nepředstaví, jak ty bomby byly silné. Něco trochu jiného je říct: „Kdybyste odpálili Little boye nad středem Prahy, bylo by zasaženo i Paladium“.

Udělejte zeměpis zase sexy

 

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.