Naše třída
Nahrávání a kreslení na obrazovku

Nahrávání a kreslení na obrazovku

Nahrávání a kreslení na obrazovkuNahravání obrazovky na počítačích Apple je překvapivě jednoduché a nepotřebujete k tomu žádný specializovaný software. MacOS obsahuje v základu aplikaci QuickTime Player, která slouží primárně k přehrávání videa, ale obsahuje i funkce pro záznam obrazovky, kamery a zvuku.

Upozornění: Nepracuji na Windows takže nevím jaká je situace na této platformě. Samozřejmě můžete Vaše zkušenosti doplnit v komentářích.

Postup je jednoduchý:

Zapněte aplikaci QuickTime Player a v hlavním menu aplikace vyberte Soubor → Nový záznam obrazovky. (Nový filmový záznam umí nahrávat z interní nebo externí USB kamery).

Nahrávání a kreslení na obrazovku

Následně se vám zobrazí dialogové okno pro záznam obrazovky. U červeného tlačítka je malá šipka kde lze nastavit jaký mikrofon se bude používat a jestli se budou zvýrazňovat kliky myši.

Nahrávání a kreslení na obrazovku

Kliknutím na červené tlačítko začnete nahrávat, ale QuickTime vás ještě vyzve k výběru oblasti tažením myši.

Nahrávání a kreslení na obrazovku

Pak už jen stačí kliknout na tlačítko „spustit záznam„.

Nahrávání a kreslení na obrazovku

Záznam vypnete kliknutím na malé tlačítko „stop“ v oznamovací oblasti – pravý horní roh, ikonky u hodin. Po zastavení záznamu se v QuickTime ukáže celý video záznam, který si můžete uložit jako .mov soubor.

Bonusový tip na aplikaci pro kreslení na obrazovce!

Malá aplikace ScreenBrush, kterou můžete zdarma stáhnout na Mac App Store. Vám dovolí kreslit na obrazovku vašeho počítače a samozřejmě to zkombinovat se záznamem obrazovky. V základní verzi umí jen kreslit myší, po zakoupení placené verze – jednorázově 99 Kč, se zpřístupní další nástroje jako je šipka, geometrické tvary a text.

V zdarma dostupné verzi můžete:

  • Kreslit na obrazovku
  • Zobrazit spotlight tj. světlou oblast na tmavém pozadí
  • Zapnout zvýraznění klikaní myší.

 

 

 

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.