Naše třída
Algoritmy hrou

Algoritmy hrou

Naučit se algoritmizaci může být celkem dřina – zvlášť, když začínáte v pozdějším věku. Algoritmy se většinou používají v programování, ale důležité jsou i v jiných oblastech… Já se třeba nikdy nenaučím správně uklidit kuchyň a jednotlivé kroky se mi trochu pletou, některé přeskakuji 🙂 Např.:

 1. Příjdu
 2. Otevřu lednici
 3. Připravím si jídlo
 4. Sním jídlo
 5. Odejdu

A už je problém na světě: „proč si neuklidil drobky, neumyl nádobí a nezasunul židli?„. Prostě chyba v algoritmu – omlouvám se, stane se…

Nejspíš proto vznikají povedené aplikace na výuku algoritmizace, které můžete zapojit do výukového procesu, případně trénovat svůj dospělý mozek. V poslední době se mi líbí tyto aplikace – hraji na iPadu, ale aplikace jsou dostupné i na jiné platformy:

Human Resource Machine

Ve hře Human Resource Machine jste nový pomocník v kanceláři a snažíte se plnit zadané úkoly svého lenivého šéfa a doufáte v povýšení.

Aplikace je kompletně v češtině (iOS).

Lightbot

Lightbot je malý robůtek (pamětníkům připomene robota Karla), který musí řešit zadané úkoly (puzzle) pomoci jednotlivých akcí. Existuje verze pro mladší i starší děti.

Úkoly jsou rozdělené do těchto oblastí:

 • Základy
 • Procedury
 • Přetěžování
 • Cykly
 • Podmínky
 • Úkoly s vyšší obtížnosti

Aplikace je kompletně v češtině (iOS).

Scratch

Předpokládám, že klasickou aplikaci Scratch všichni znáte, tak odkazuji ze slušnosti 🙂
BTW: Pracuje se na nové verzi, která je dostupná jako Beta tj. zatím není kompletně hotová.

Update: Učebnice s nápady na projekty ve Skratch’i.
Update: Scratch se nám pomalu dostává na iPady.

Run Marco

Run Marco je zdarma dostupná multiplatformní aplikace (lze hrát i v prohlížeči), ve které ovládáte postavičku (opět stylem „Robot Karel“).

Algoritmy hrou

Apple Swift Playground

Apple Swift Playgrounds je pěkné a jednoduché prostředí pro interaktivní výuku kódování a výuku algoritmizace a (možná nejprogresivnějšího) programovacího jazyka Swift. Nevýhodou je, že aplikace je dostupná pouze na iPady a je kompletně v angličtině – nedává mi smysl proč není dostupná alespoň pro Macy…

Budu rád, když mi do komentářů napíšete vlastní tipy na aplikace, které používáte, nebo jste vyzkoušeli.

Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.