Naše třída
Old book illustration

Old book illustration

On the Old Book Illustrations page, you will find an archive of old book illustrations, sorted by Author, techniques used, categories … A file with JSON data is available for programmers and various do-it-yourselfers, which can be machined and is available under a Creative Commons license.

It looks like a great source for art education for various collages, illustrative pictures, examples of individual techniques, or coloring.

Tomáš Musiol

I am not a teacher, I have never taught at school and I do not plan to do so in the near future. I am interested in modern technologies in education and digitization of toys of all kinds.

Přidat komentář

Jste začínající učitel a čeká Vás začátek nového školního roku na 1. stupni základní školy a máte obavy z toho, co Vás čeká, na co se připravit, co raději ignorovat? 

Poslední dobou dostávám podobné dotazy, proto jsem se rozhodla, že budu pořádat kurz pro začínající učitele a online konzultace, kde můžeme osobně probrat Vaše konkrétní dotazy, na které ráda zodpovím na základě své zkušenosti z dlouholeté praxe ve školství.

Momentálně připravuji nový web, ale trochu se to (jako všechny IT projekty) natahuje 🙂

Pokud byste o společnou online konzultaci měli zájem, napište mi na katka@nase-trida.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Úspěšný start do nového školního roku přeje Katka.