Projektová výuka a třídní projekty

Za oponou: Jak jsem propojoval WordPress s Pocket

Tento týden jsem spustil rubriku „Články odjinud„, která automaticky agreguje články, které jsem si za poslední týden přidal do služby Pocket a označil je konkrétním štítkem (v mém případě „Education„). Dostal jsem pár dotazů, jak je to technicky řešené, tak jsem se rozhodl, že sepíšu jednoduchý návod – nechci zabíhat do velkých detailů, pokud budete mít dotazy, klidně se ptejte v komentářích.

Základní myšlenka

Základní myšlenka byla jednoduchá: Propojit mezi sebou Pocket a WordPress (na kterém běží Naše třída) a automaticky publikovat články, které jsem si označil štítkem „Education„. Pokud toto chcete vyřešit, máte v podstatě dvě možnosti:

  1. Napsat si vlastní skript, který bude umět komunikovat přes API
  2. Využít automatizační služby, které umí propojit jednotlivé služby pomoci pěkného klikátka

Na nějaké velké skriptování jsem neměl čas a vlastně ani nevím, zda bych to 100% uměl sám naprogramovat, a po večerech se mi to zkoušet nechtělo, takže jsem si zvolil bod 2 a v podstatě jsem se rozhodoval mezi dvěma konkurenty, kteří mají podobné možnosti IFTT a Integromat (podobných služeb existuje celá řada a dělají plus mínus to stejné). Moje volba padla na Integromat (neříkám, že je nejlepší, ale pro moje potřeby byl plně vyhovující).

Integromat je zdarma dostupná služba od českých autorů, která umí automatizovaně propojovat různé internetové služby. Služeb je opravdu hodně a je velká pravděpodobnost, že mezi nimi budou služby, které běžně používáte – namátkou Evernote, Google Drive, Pocket, WordPress… Pokud tedy chcete něco automatizovat, určitě vyzkoušejte (GUI je v češtině – lépe se mi pracovalo v EN prostředí, ale ta možnost tady je, kdybyste se ztráceli v nastavení).

Postup

Moje flow v Integromatu vypadá takto:

  • Nastavil jsem časovač (jednou týdně) a hlídám články v Pocket, které jsou označené štítkem „Education“.
  • Tyto články si uložím do pole prvků (Array aggregator).
  • Pole projdu (Iterator) a vytvořím si samostatné řetězce pro jednotlivé položky (Text aggregator).
  • Takto připravená data pošlu na výstup, kterým je WordPress.
  • Článek publikuji (jako Draft, ať to můžu před publikováním zkontrolovat).

Celý diagram (+ jednotlivé nastavení) vypadá následovně:

Není to žádná raketová věda a podobným způsobem můžete propojit své oblíbené služby, sociální sítě a pracovní nástroje. Já pomoci integromatu řeším docela dost věcí (Ukládaní denního počasí do Google tabulky, Wishlist seznam na Vánoce, Scrapping webových stránek…). Představivostí se meze nekladou.

Přeji pěkné experimentování 🙂

Tomáš Musiol
Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Projektová výuka a třídní projekty