Projektová výuka a třídní projekty

Články odjinud (8. 10. 2018)

Články o školství a vzdělávání, které mi za poslední týden uvízly v Pocket.
Možná jsem je četl, možná ne… připadají mi užitečné, tak je sdílím:

Co je In a co Out podle ISTE
Horizon Report není jediným zdrojem informací o tom, jak se vyvíjí využití technologií ve školách. Podobných byste našli mnohem více.

Michaela Mužíková | Změňte svá slova, změníte svou školu · SlidesLive
Co znamená věda zvaná copywriting a jak pomůže vaší škole? Kde všude za vás mluví texty a co by hlavně měly říkat? Co potřebují slyšet rodiče a co sami žáci? Jak psát tak, aby na zápis přišli ti praví? Ukážeme si dobré i špatné příklady z praxe a také probereme, kde na to všechno vzít čas.

Apple TV v ZŠ speciální | iPad ve výuce
Na svých seminářích a workshopech často dostáváme různé otázky na využítí iPadu, portfolio aplikací, na přístup žáků k samotnému tabletu, na to, jak výrazně se změnil vyučovací systém apod.

Vyučování – Čtenářská gramotnost – Wikipedie? Wikipedie!
Wikipedie znamená pro většinu učitelů věčného strašáka. Děti kopírují, stahují, nerozumí při referátu tomu, co říkají… Jenže musím říct, že ve mně vždy vzbuzovala obdiv.

Potřebujeme školu pro 21. století | Ekonom.cz: Web týdeníku EKONOM
Hlavní brzdu české ekonomiky vidí ekonom Pavel Kysilka překvapivě v domácím školství. To podle něj připravuje mladé lidi spíše pro 19.

Free Technology for Teachers: A Great Example of Sharing Stories Through Go
Kevin Hodgson’s blog has been one of my daily reads for the better part of the last ten years. Kevin is a sixth grade teacher and masterful storyteller. Over the years I have learned a lot from reading his blog.

Digitalizace školství: inovace a školský systém dnes zní jako protiklad – S
Slyšíme to od politiků velmi často – Česko by se po vzoru Estonska či Finska mělo stát zemí, kde digitalizace bude lidem usnadňovat život, a ještě přispěje k ekonomickému růstu. Jednou z oblastí, které by měla digitalizace zásadně prospět, je české školství.

Začíná revoluce ve výuce informatiky. Jak byste obstáli v testu • RESPEKT
Osnovy pro informatiku mají do dvou let projít velkou změnou. Podle zjištění Respektu už jsou hotové, v úterý je schválilo vedení ministerstva školství a od příštího týdne se podle nich začne výuka testovat ve vybraných 70 školách.

Programování v Toušeni – Kroužek programování pro děti v Lázních Toušeni a
Jak se učíme programovat? Programování probíhá formou hry. Děti vytvářejí na počítači vlastní postavičky, pomocí mnoha předpřipravených příkazů jim “vdechnou život” a donutí je chovat se tak, jak si samy děti přejí.

7 New Educational Web Tools for Teachers | Educational Technology and Mobil
June 29, 2015 In this month’s ‚New Educational Web Tools‘ series, we are sharing with you this selection of interesting web tools we have been curating over the last few weeks.

Programování s iPadem
V dnešním článku bych se chtěl podělit se zkušenostmi s aplikací Scratch Jr., který je určena k podpoře výuky algoritmického myšlení u malých dětí. V popisu aplikace se dočtete, že je určena pro děti ve věku 5 až 7 let.

Umíme to – Online procvičování školního učiva
Umíme to umožňuje přihlásit se pomocí jednotného přístupového jména a hesla do všech systémů.

Není cesty zpět • RESPEKT
Čtvercové překřížené okno se dá načrtnout různě. Učitel Martin Lána bere nejdřív do ruky obyčejnou tužku a na čtverečkovaný papír nakreslí obrazec tak, jak to intuitivně udělá každý. Začne v levém dolním rohu, udělá velký čtverec a přes něj dvě čáry.

How to teach yourself hard things – Julia Evans
This blog is mostly about learning computer programming / systems. Probably 70% of these posts are in one way or another about things I’ve learned and why they’re exciting.

Školství jako priorita? 20 let jsou to jen plané řeči | iROZHLAS – spolehli
Ve studii, která vyšla minulý týden, se dočteme, že škola nedokáže dostatečně vyrovnávat rozdíly v rodinném zázemí, neboli že děti, jejichž rodiče nejsou vysokoškoláky, s větší pravděpodobností než v ostatních zemích také vysokou školu nevystudují.

Language Maps – Jakub Marian
I will send you one of my ebooks for free as a little gift. ‘Water’ in European languages The English word “water” derives from Proto-Germanic *watōr, which in turn derives from Proto-Indo-European *wódr̥ (“water”). This is (…

Každý sen je uskutečnitelný | Inovativní český vzdělávací koncept | Škola M
Se zakladatelkou a jednatelkou Školy Mánesova v Sokolově Danou Stariatovou o tom, co jí před dvaceti lety vedlo k založení školy, na které postupně vznikal koncept Škola Můj Projekt. S jakou motivací školu zakládala? jak vypadá škola dnes?

Nápadník pro učitele: Psací font písma
Jako učitelé vytváříme pro své žáky materiály a čas od času se nám hodí psací font písma. Jenže, kde ho vzít? Většina lidí používá font A lodyx a to ještě stažený např. z ulozto. Jenže: se nabízí hned několik otázek.

Jako učitelku mě nebaví, když se děti v hodinách nudí – Perpetuum – magazín
Za projektem Ucitelnice stojí dvojice sourozenců, Miriam a Jakub Hejzlarovi. Miriam do projektu vkládá své zkušenosti z výuky žáků na základní škole. Jakub jako analytický a technický člen týmu přináší strategické řízení projektu, vývoj a správu webu.

iPady outdoor a bez wifi na ZŠ a MŠ Ludgeřovice on Vimeo

Animace | Moderní výuka
Pro tvorbu animovaných filmů existuje docela hodně aplikací. Všechny jsou založeny na jednoduchém principu – postupně „cvakáte“ fotky a vytvoříte z nich pohybující se sekvenci. Vyzkoušel jsem jednu z těch zdarma – Lego Movie. Ovládání je skutečně velmi jednoduché.

Tomáš Musiol
Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Projektová výuka a třídní projekty