Projektová výuka a třídní projekty

Články odjinud (15. 10. 2018)

Články o školství a vzdělávání, které mi za poslední týden uvízly v Pocket.
Možná jsem je četl, možná ne… připadají mi užitečné, tak je sdílím:

Radka Mužíková: Deskové hry jsou ta nejlepší škola pro život. Ale nemám rád
Nemám ráda Člověče, nezlob se ani postřehové hry typu Dobble. Ty druhé proto, že když je spolu hrají děti různého věku, bude starší vždycky válcovat mladšího. Stejně tak máma nebo táta nebudou moc hrát naplno, protože by drtivě vyhrávali.

Arcademics Apps on the App Store

Top Tools for Learning 2018 – Top Tools for Learning 2018
The Top Tools for Learning 2018 list was compiled by Jane Hart at the Centre for Learning & Performance Technologies from the results of the 12th Annual Digital Learning Tools Survey, and released on 24 September 2018.

Genially, the tool for bringing your contents to life
What about you… Do you bore or communicate? The most stunning, visual, and effective contents you’ve ever made Create an account The tool that brings contents to life Discover the new generation of Presentations, Infographics, Dossiers, Video Presentations, ePosters, CVS, Quizzes, etc.

Genial.ly prakticky – Co jsem vyzkoušela
O Genial.ly už tu bylo několik zmínek a v červnu nastal čas ho vyzkoušet – v době, kdy jsem byla dlouho mimo provoz a mimo školu a zastupovala mne kolegyně, které je vše o počítačích  docela vzdálené. Takže nastoupilo samostudium a samostatná práce.

Trigonoparty!
general optionsround numbers state valuesdegree radian quandrant sinus cosinus tangent cotangent secant cosecant angle θ (-) radius scale (-) step by frame (-) draw lines radius x axis y axis sinus cosinus tangent cotangent secant cosecant draw names full names

FA ČVUT: Studenti Fakulty architektury vytváří seminární práce na Wikipedii
V minulém semestru se studenti prvního ročníku opět zapojili v rámci semináře Dějiny architektury II do projektu Studenti píší Wikipedii, a tak si je možné přečíst jejich seminární práce o především českých a slovenských gotických stavbách na Wikipedii.

Pověste si do obýváku rodokmen a vyprávějte si rodinné příběhy, radí dějepi
Povzdechy, že mladí lidé mají zásadní mezery ve znalosti české historie, už jsou folklórem veřejné debaty. Údiv není na místě – jak by mohli, když například na odborných školách mají dějepis jen jeden nebo dva roky.

Standardy kolem digitálního vzdělávání

Školou na vedlejší kolej. Daniel Prokop a jeho Úvod do praktické sociologie
Jeden z nedávných Úvodů do praktické sociologie upozorňoval na to, že český vzdělávací systém u dětí – kvůli velkým regionálním rozdílům v kvalitě a brzkému třídění do vzdělávacích drah – reprodukuje vzdělání a chudobu rodičů.

Teaching Tech Together: Index
Hundreds of grassroots groups have sprung up around the world to teach programming, web design, robotics, and other skills to free-range learners outside traditional classrooms.

PŘEDNÁŠKA: Kritické myšlení jako jedna ze základních hodnot? (Petr Ludwig)
Estonsko se proslavilo e-govermentem, v Japonsku už mají 50 let rychlovlaky jezdící přes 300 km/hodinu. Proč by Česko nemohlo být zemí kritického myšlení? Tak jako Martin Luther King měl svůj sen o rasové rovnoprávnosti, měli bychom i my v této době mít sny o lepší společnosti

Ne jen uživatelé, ale programátoři. Výuku informatiky mají změnit nové učeb
Podle vedoucího týmu autorů nových učebnic informatiky Jiřího Vaníčka je z mnoha důvodů nutné změnit přístup škol k předmětu informatika.

Tomáš Musiol
Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Projektová výuka a třídní projekty