Projektová výuka a třídní projekty

Alias pro Gmail adresy

Dnešní krátký tip je pro uživatele Gmailu. Není to žádná novinka a Gmail následující vlastnosti má už hodně dlouho, ale spousta lidí o nich neví nebo úplně nechápou k čemu se jím můžou hodit.

Varování! Tyto triky fungují jen pro Gmail adresy, na seznam, centrum apod. to samozřejmě nebude fungovat!

Alias s tečkou

Každá Gmail adresa při své registraci automaticky registruje všechny kombinace s tečkou i bez tečky, takže pokud si zaregistrujete adresu např. nase.trida.cz@gmail.com, tak automaticky máte adresy na.se.tri.dacz@gmail.com, nasetridacz@gmail.com, apod…

Původní záměr byl nejspíš aliasovat adresy s překlepy právě ve znaku „.“, ale docela dobře se to dá použít pro registraci různých uživatelských účtů na e-mailovou adresu, protože většina algoritmů je napsaná jako: nasetridacz <> nase.trida.cz, takže nebudou řvát, že zadaná adresa už existuje.

Alias s plusem

Ke každé Gmail adrese můžete připojit libovolná klíčová slova, která musí následovat za znakem plus „+“. Takže můžete napsat email ve tvaru nase.trida.cz+spam@gmail.com a email přijde do Vaši schránky stejně jako vždycky – trik je v tom, že na tu část za znakem plus můžete aplikovat automatické filtry pro doručenou poštu. Takže jste schopní si takto označit emaily z různých diskuzí, webů, reklamních akcí apod.

Věřím, že se Vám tyto dva krátké tipy budou hodit – mě to pomáhá docela dost 🙂

Tomáš Musiol
Tomáš Musiol

Nejsem učitel, nikdy jsem ve škole neučil a ani to v blízké budoucnosti neplánuji. Zajímám se o moderní technologie ve vzdělávání a digitání hračky všeho druhu.

Projektová výuka a třídní projekty